Neuro-lingvistické programování - Certifikované studium
Koučování, systemické přístupy, Ericksonský přístup - hypnóza a sugesce
ITA Neuro-Linguistic Programming Certified member
Výběr z publikovaných článků, informace a zajímavosti, aktuality ze světa NLP.
Nedávno jsem si četla motto mojí kolegyně, které znělo: „Život je maraton; není to sprint.“ . Kdybychom v životě stále sprintovali, velmi rychle bychom se vyčerpali. Život rozhodně nemůže být sprint – tedy pokud nechceme, aby byl krátký a velmi náročný. Když jsem si představila maraton, v mysli mi ihned naskočily na dvě věci: work-life balance a stanovování a dosahování našich cílů. Ale nejsem si jistá, jestli je vhodné přirovnávat život k maratonu. Já bych ho spíše připodobnila k orientačnímu běhu se zátěží.
V životě máme řadu situací, kdy se rozhodujeme, jakým směrem se vydat, abychom se dostali do stanoveného cíle. Do místa, kam se chceme dostat, přitom existuje mnoho cest. Liší se vzdáleností (podle toho, zda je to cesta přímá či nepřímá), kvalitou terénu, a také tempem. To vše pak odpovídá času, kdy cíle dosahneme, a také v jaké kondici při tom budeme. Navíc občas dorazíme na rozcestí, kde se potřebujeme rozhodnout, kterou z cest se vydat, přičemž si nejsme jisti, jaký terén obsahují, resp. zda je zvolená varianta opravdu tou, kterou se chceme vydat. Většinou máme tendenci volit podobné varianty těch tras, které nám v minulosti vyhovovaly a posunuly nás k vítězství. Ne vždy to ale v daný čas může být ta nejlepší varianta.
Navíc je tu stále ona zátěž, která se skládá ze dvou velkých závaží. Na začátku běhu ji většinou máme rovnoměrně rozloženou mezi levou a pravou stranu těla. Postupně se však jedna strana stává těžší, jako by její hmotnost někdo zvyšoval. Ano, těmi zátěžemi je práce a osobní život. Během závodu nemůžeme ani jedno z těchto závaží odhodit. Nemůžeme ani požádat nikoho jiného, aby je nesl místo nás. Je na nás, abychom je donesli až do cíle. Nebrání nám to ale v komunikaci s ostatními, a můžeme si případně i na chvíli odpočinout a popřemýšlet o své další cestě. Důležité je, abychom si celý závod užili, jak nejvíce je to možné, a abychom byli po celou dobu naší cesty spokojení a těšili se na její další etapu.
Zda máme své oblasti práce a osobního života vyrovnané, to nám pomohou odhalit krátké a jednoduché testy. Díky nim zjistíme, zda jsme ve fázi, kdy milujeme svoji práci, a občas proto opomíjíme potřeby svojí rodiny, nebo jestli už jsme se dostali do závislosti na své práci a obětujeme kvůli tomu svoji rodinu.
Když zjistíme, že jsme se dostali až za hranici toho, jakou rovnováhu chceme mít v dané chvíli, pokud jde o pracovní a osobní život, existuje mnoho způsobů, jakými tuto situaci změnit. Mezi ty nejrychlejší a dlouhotrvající patří techniky Neuro-lingvistického programování, které zajistí požadované změny ve všech sférách našeho života. Zaměřují se přitom jak na změnu nechtěného chování, rutin či zlozvyků, tak na změnu přesvědčení či osobních hodnot. Navíc umí vyřešit vnitřní konflikty a zefektivnit naši komunikaci s druhými lidmi.
Znám hodně lidí ve svém okolí, kteří si neustále stěžují, že se jim nedaří plnit si svoje cíle. Připadá jim, že jsou jakoby „vláčeni“ pracovními povinnostmi. Pracují ve chvílích osobního volna, obávají se, zda udělali vše dostatečně perfektně, zda bude jejich šéf spokojený, nebo si říkají, co by tomu řekli kolegové, kdyby nebyli ještě večer k dispozici na emailu. Celý rok se těší na dovolenou, na které si zaslouženě odpočinou: konečně mohou bez pocitu viny nechat doma počítač a přesměrovat mobilní telefon… Jenže pak se vrátí do pracovního procesu a během pár dní volají nebo píší na Facebook : „Jako bych tu dovolenou ani neměl/a, mám tu tolik práce, plnou emailovou schránku, budu tu dneska asi až do noci… Kéž by už byl další rok a další dovolená!“. Říkám si, jestli je tohle to, co opravdu chtějí. A pokud ne, z jakého důvodu s tím něco neudělají? Co jim brání? Je to otázka nedostatku času? Nebo do osobního rozvoje a posunu v této oblasti nechtějí investovat? Jaká cena je odpovídající tomu, abychom měli spokojený a vyvážený pracovní a osobní život?
Každý z nás má dostatek příležitostí, aby ve svém orientačním běhu mohl odbočit na cestu, která ho dovede k žádanému cíli. Možná tím mine nějaké stanoviště, ale v běhu života to není až tak podstatné. Mnohem důležitější je doběhnout na správně zvolené místo v co nejkratším čase. A k tomu nám pomůže, máme-li naše zátěže vyrovnané. Běh si tak můžeme vychutnávat, a ne se stále naklánět na jednu stranu a zlobit se sami na sebe, proč jsme se ještě nezastavili a zátěž neupravili tak, jak by to pro nás bylo co nejpříjemnější a nejlepší.
Máte zájem se sami na sobě naučit ty nejúčinnější postupy, díky nimž dokážete ovlivnit svoje vnitřní nastavení a efektivně reagovat na požadavky okolí, které brání vašemu osobnímu životu, aby byl takový, jaký ho chcete mít? Chcete se „přeprogramovat“ v situacích, které odolávají změně? Přijďte tedy na jeden z našich kurzů NLP Work-life balance!